Обставні наслідки. Спп з підрядними обставинами. Придаткові способи дії та ступеня

Клас: 9

Презентація до уроку














Назад вперед

Увага! Попередній перегляд слайдів використовується виключно для ознайомлення та може не давати уявлення про всі можливості презентації. Якщо вас зацікавила ця робота, будь ласка, завантажте повну версію.

Мета уроку:показати особливості складнопідрядних пропозицій з підрядними причинами

Завдання уроку.

Навчальні завдання:

Закріпити отримані знання про СПП;

Тренувати учнів у розстановці розділових знаків у складнопідрядному реченні;

Навчати школярів лінгвістичного аналізу тексту.

Розвиваючі завдання:

Формувати вміння виділяти загальні та суттєві ознаки, робити узагальнюючі висновки;

Розвивати вміння аналізувати та оцінювати власну діяльність;

Розвивати навички дослідницької діяльності.

Виховні завдання:

Виховувати позитивне ставлення до знань взагалі та вивчення російської мови;

Виховувати толерантне та поважне ставлення до думки інших людей;

Виховувати такі моральні якості, як відданість, патріотизм, доброта, людинолюбство.

Тип уроку: комбінований (узагальнення та систематизація, творче застосування знань, вивчення нової теми).

Форма проведення уроку: урок-практикум (з елементами лабораторної роботи дослідницького характеру).

Обладнання уроку: комп'ютер, проектор, екран, роздатковий матеріал, презентація у програмі “PowerPoint”, розроблена вчителем до цього уроку на тему: “Складнопідрядні пропозиції з підрядними причинами”.

Хід уроку

1. Оргмомент

2. Постановка теми та мети уроку

Слово вчителя:

Всяка праця важлива, бо покращує людину. Школяр повинен намагатися робити свою справу добре, оскільки успіх у навчанні залежить не лише від вчителя, а й багато в чому від самого учня. Сто найкращих вчителів нічого не навчать учня, якщо він сам не намагається добре вчитися.

Сьогодні на уроці ми з вами попрацюємо зі складнопідрядними пропозиціями,дізнаємося багато цікавого, пізнавального та нового, а для того щоб отримати хороший результат, потрібна і ваша праця.

Хлопці, яка ж історична подія сталася днями 185 років тому у Петербурзі на Сенатській площі? (Слайд 2. Презентація)

(Виступ учня, що заздалегідь підготувався)

Декабристи... Вимовляючи це слово, кожна людина вкладає в нього свій сенс. Будь-хто з нас може розповісти про цих людей, хтось більший, хтось менший. І ці розповіді будуть різноманітні, т.к. кожна людина дасть свою оцінку вчинкам декабристів.

Цього дня "Росія вперше бачила революційний рух проти царату". 14 грудня у Петербурзі революційно налаштовані офіцери вивели на площу до сенату гвардійські полки, щоб домогтися повалення самодержавства та ліквідації кріпацтва. Але на боці царя були гармати, і він скористався ними, кров'ю повсталих забарвивши початок царювання.

Приречена історією стара Росія стріляла картеччю в молоду силу, що піднімається. Повстання тривало лише кілька годин. Воно почалося близько одинадцятої години ранку, і було розгромлено о п'ятій годині вечора. Зазнало поразки та повстання Чернігівського полку на півдні. Декабристи не змогли здобути перемоги.

Декабристи становлять цілу епоху в російському революційному русі, в історії суспільної думки та російської культури. На прикладі декабристів виховалося ціле покоління російських революціонерів. Учасники студентських гуртків московського університету кінця 20-х-початку 30-х років бачили себе спадкоємцями та продовжувачами справи декабристів. Декабристи, незважаючи на свою поразку, не змінили своїх благородних ідеалів. Про це свідчить спроба І.І.Сухінова підняти у 1828 році повстання засланців у Нерчинських рудниках, складання та поширення наприкінці 30-х років політичних листів та статей, спрямованих проти царату. .Декабристи

3. Лінгвістична розминка. (Слайд 3)

Запишемо слова під диктування: повстання, звитяга, галерея, надприродний, колективний, професія, пропаганда, ефективний.

Завдання: підібрати паронім до слова "ефективний".

Паронім - подібні слова, які подібні один до одного за своїм звучанням, але зовсім різні за змістом. (Слайд 4)

Ефективний – що призводить до необхідних результатів, ефективний:

Необхідні ефективні заходи, щоб досягти бажаного результату.

Ефектний - справляє сильне враження (Вона була дуже ефектна у своїй чорній сукні);

Розрахований те що, щоб зробити ефект (ефектна поза).

Визначте спосіб утворення слова надприродний.

4. Повторення вивченого (Слайд 5)

Завдання 1. Заповніть сліпу схему

Пам'ятаючи необхідність розвитку монологічної мови дітей, можна доповнити завдання: " Прочитайте сліпу схему. Розкажіть про будову складних пропозицій " .

Завдання 2. Побудуйте схеми і поясніть постановку розділових знаків, назвіть види придаткових (В якості перевірки домашнього завдання) (Слайд 6-8)

2) Незабаром збіглося багато простого народу і одразу розібрали драбину дров, що стояла біля споруд Ісаакіївського собору. […], (яка…).

3) Силою зброї, якщо не захочуть добром, треба не допустити сенаторів до присяги та видати революційний Маніфест до російського народу. […, (якщо…), …].

4) З'ясувалося, що Сенат вже присягнув і сенатори роз'їхалися. […], (ніби…).

5) Коли це закінчилося, було вже темно. (Коли…), […],

6) Вони домовилися лише у тому, як тримати себе на допитах.[ …про те ], (як…).

5. Пояснення нового матеріалу

1) Продовжимо вивчення складнопідрядних речень. Запишемо пропозицію:

Я не здивувався його вчинку, бо знав його вдачу. (Слайд 9)

  • Яка ця пропозиція: проста чи складна? Як ви це визначили?
  • Складносурядне чи складнопідрядне?

Знайдіть головну пропозицію. Поставте питання до придаткової частини. Чому?

  • […], (тому що…).
  • Чому я не здивувався його вчинку? (Додаткова пропозиція вказує на причину того, про що йдеться в головному реченні)..

2) Значить тема нашого уроку: СППз підрядними причини Придатковіпропозиції причинирозкривають (позначають) причину, що йдеться у головному реченні. Вони відповідають на запитання чому? з якої причини? від чого?,відносяться до всієї головної пропозиції та приєднуються до неї за допомогою спілок

1) тому що, тому що, тому що, тому що, тому що, тому що, тому що, тому щота ін Наприклад: [Посилаю їй усі сльози у подарунок], (боне

2) дожити мені до весілля) (І. Бродський) - , (тому що)(Завдяки тому що ми ставили щодня нові п'єси), [театр наш досить охоче відвідувався]

(А. Купрін) - (завдяки тому що), .Складові спілки, останньою частиною яких є - (завдяки тому що), .що,

можуть розчленовуватися: у підрядному залишається простий союз інші слова входять у головне речення, виконуючи у ньому функцію вказівного слова і будучи членом речення. Наприклад:[Тому й дорогі мені люди], (що живуть зі мною на землі) (С. Єсенін)- [ук.сл.

тому], (

що).Читання пропозицій із упр. 156 та їх усний розбір.

Висновок.

На які питання відповідають додаткові причини? (Чому? Чому? Чому?) Якими союзами та союзними словами прикріплюються до головної пропозиції?

6. Закріплення
Ми були у відчаї _______.
Відразу потемніло _______
_____________ всі поховалися.
_____________ ми були дуже задоволені.
Туристи зупинилися _____________.
Діти уважно спостерігали за птахами ___________.
Група відпочиваючих зранку вирушила на пристань __________.

2. Завдання: підібрати до головних речень відповідні придаткові речення, визначити їхній вид. (Слайд 11)

7. Підсумок уроку. (Слайд 12)

Заповнити таблицю (таблиця – на інтерактивній дошці)

Вид прид. частини Підчин. спілки та союзні слова Указ. слово при поясі. слові Місце прид. частини Відповідає на запитання Прид. частина
пояснює висловлює значення
Причини Тому що
Так як
Від того, що
Бо
Тому
Тому
Будь-яке Чому? всю головну частину
того, про що йдеться в головній частині

8. Дослідницька робота з груп

Клас поділяється на 5 груп. Кожна група аналізує текст на картці. Потрібно визначити тип промови, знайти СПП, визначити їхній вигляд, зробити висновок про те, в текстах яких стилів промови найчастіше використовуються СПП з підрядними визначальними, з'ясувальними, обставинними, яких видів СПП більше і чому, скласти схеми СПП. (Надаються тексти публіцистичного, художнього, наукового, розмовного, офіційно-ділового стилів). (Додаток 1)

9. Домашнє завдання

Написати твір – мініатюру на тему: “Кожна праця важлива, бо покращує людину”.

Упр. 160 (скласти пропозиції за схемами) (Слайд 13)

Інд. картка

10. Рефлексія

1. У чому своєрідність СПП?

2. Які труднощі зазнавали щодо цієї теми?

Оцінки учням за урок.

Якщо залишиться час…

Цифровий диктант

Надається установка: "Вашій увазі пропонуються твердження, які можуть бути правильними або помилковими. Якщо ви згодні зі сказаним, ставте цифру "1" у буклеті, якщо ні - "0". Потім перевірте свої відповіді та розберіться у помилках".

Чи правильне твердження, що:

1. Спілки що, якщо, де -Підпорядні?
2. Визначення не відповідає питанням чий?
3. Пропозиція – це синтаксична одиниця?
4. Займенник себе не має називного відмінка?
5. Союз однак - Підрядний?
6. Двоскладове речення може бути невизначено-особистим?
7. Придаткові пояснювальні пропозиції відповідають питання непрямих відмінків?
8. У реченні Зроблено все, щоб я міг жити спокійноперша частина - підрядна пропозиція?
9. , (який...) – схема складнопідрядного речення.

Після виконання завдання в учнів має вийти наступна відповідь: “101 100 101”.

Розробка уроку на тему "Складнопідрядні пропозиції з підрядними обставинними. СПП з підрядними місця", мета якого: показати особливості СПП з підрядними місця; удосконалювати орфографічні та пунктуаційні навички.

Завантажити:


Попередній перегляд:

Складнопідрядні пропозиції з підрядними обставинами. СПП з підрядними місця

Мета уроку: показати особливості СПП з підрядними місцями; удосконалювати орфографічні та пунктуаційні навички.

Завдання:

Вміти знаходити СПП з підрядними місцями, схематично їх зображати;

Розвивати увагу, здатність розвитку зв'язного мовлення;

Виховання позитивного ставлення до вивчення російської.

Хід уроку

I. Лінгвістична розминка

Розставити наголоси в словах, написаних на дошці:договір, столяр, припустити, красивіше, почав, початку, партер, алфавіт, іржавіти, зателефонує, полегшити.

(Договір, столяр, припустити, красивіше, почав, початку, партер, алфавіт, іржавіти, подзвонить, полегшити.)

Слова, які звикли вимовляти невірно, треба занести до робочого словника у розділі «Говори правильно».

ІІ. Перевірка домашнього завдання

1. Питання на закріплення теорії:

На які питання відповідають придаткові ступені? Наведіть приклади.

(Як? Якою мірою? Наскільки?)

На які питання відповідають додаткові способи дії? Наведіть приклади.

(Як? Яким чином?)

Як розрізнити однозначні та багатозначні придаткові ступені та способи дії?(Однозначні приєднуються союзними словами як, скільки, наскільки; багатозначні – союзами що, щоб, ніби, точно, немов і т.п.)

У якому стилі мови та з якою метою найчастіше використовуються СПП з додатковими ступенями, що мають додаткове значення порівняння?(У художньому стилі для створення яскравих образів.)

2. Вибіркова перевірка вправи 124.

У класі можна обговорити, припустимо, три питання, що стосуються складнощів вправи (учні повинні вибрати найважчі, на думку, питання), після чого зошити збираються для перевірки вчителем. Таким чином, досягається вміння ранжувати матеріал за ступенем складності.

ІІІ. Вивчення СПП з підрядними місцями

1. Слово вчителя.

Визначення цього виду придаткових речень зазвичай не викликає труднощів. Придаткові місця відповідають питання де? куди? звідки? Складно буває визначити вид придаткових, які збігаються кошти прикріплення до головному пропозиції.

2. Розбір речень.

Визначити вид придаткового, зробити схему:

1) І немає величі там, де немає простоти, добра та правди.(Л.Н. Толстой)

Підрядне місця розкриває зміст обставини «там» у головному реченні. […там де…).

2) Якось рано навесні батько взяв нас на ріллю, де він збирався засіяти вже зорану десятину пшеницею.

Додаткове означальне відноситься до іменника в головному реченні. , (Де…).

3) Ніколи не слід повертатись туди, де був щасливим.(Д. Гранін)

Підрядне місця розкриває зміст «туди» у головному реченні. […туди де…).

4) Дерево валять туди, куди воно нахилилося.(Прислів'я).

Підрядне місця розкриває зміст обставини «туди» у головному реченні. […туди], (куди…).

5) Тінистий сад, звідки тягнуло прохолодою, приваблював втомлених від спеки городян.

Додаткове означальне відноситься до іменника в головному реченні. [.., (звідки…),..].

6) Зламаючи голову, він кинувся туди, звідки долинав крик про допомогу.

Підрядне місця розкриває зміст обставини «туди» у головному реченні. […туди], (звідки…).

3. Робота з підручником.

Усно виконаємо вправу 126.

4. Творче завдання: твір-мініатюра.

Опишіть за допомогою СПП з підрядними місцями географічне положення свого міста.

VI. Домашнє завдання

§14, упр. 129.


Придаткові обставинні відповідають ті ж питання, як і обставини, й у реченні ставляться до дієсловів чи слів, які мають обставинне значення.

За своїм значенням обставинні придаткові, як і обставини, діляться такі види: придаткові часу, місця, причини, слідства, мети, умови, порівняння, способу дії, заходи й ступеня, поступки.

1) Придаткові часувказують на час дії, що відбувається в головному реченні, відповідають на запитання коли? з якого часу? до якого часу?

Вони відносяться до всього головного або до обставин часу в головній частині та приєднуються спілками коли, поки, з тих пір, як тільки, як тількита ін.: Влітку, коли настануть канікули, ми поїдемо відпочивати.

У пропозиції додатковий час може бути в будь-якій позиції стосовно головного (препозиція – перед головним, постпозиція – після головного, інтерпозиція – всередині головного): Коли я повернувся,вона вже пішла(Презпозиція). Ми вирушимо в дорогу, як тільки розвидниться (Постпозиція). В будинку, відколи повернувся батько,все пішло по-іншому(Інтерпозиція).

Дії, про які йдеться в головній та придатковій частинах, можуть відбуватися в один і той же час або в різний час: Коли сонце виходить із-за гори, стає світло(Одночасність дій). Вони прокинулися тоді, коли було вже зовсім ясно(Різний час дій: спочатку стало ясно, а потім вони прокинулися). Вираз одночасності та різночасності дій здійснюється за допомогою спілок, вказівних слів та дієслівних форм часу та виду.

2) Придаткові місцявказують на місце або напрям дії, про який йдеться в головному, відносяться до поєднання присудка і вказівного слова і відповідають на питання де? куди? звідки?: Я був там, де ніхто з вас не був.

Додаткові місця приєднуються до головного союзними словами де, куди, звідки.

Іноді вказівні слова можуть опускатися, що притаманно розмовної промови: Я зробив те, що хотів.

Придаткові місця можуть бути в будь-якій позиції стосовно головного: постпозиція – «Іди, куди тягне тебе вільний розум» (А. Пушкін). Де б я не мандрував,я завжди вів щоденник(Презпозиція). Тільки там, звідки я родом,є такі гарні місця(Інтерпозиція).

3) Придаткові умовивказують на умову, за якої відбувається або може відбутися дія, про яку повідомляється в головній пропозиції, та відповідають на запитання за якої умови?

Додаткові умови приєднуються до головного за допомогою спілок якщо, якщо б, якщо, коли, раз, коли, якщо, коли: Якщо ти не хочеш цього робити, скажи прямо. Якщо вже ти почав, то ти мусиш і закінчити.

Придаткові умови можуть бути у будь-якій позиції стосовно головному. Якщо підрядне умови стоїть у препозиції, то головне може починатися зі слів то так: Якщо завтра буде хороша погода, то я поїду.

Як вказівні слова можуть виступати поєднання у разі, у тому випадку: У тому випадку, якщо ми звернемо з дороги, ми заблукаємо.Поєднання у разі якщоможе зливатися в один складний союз: Він збирався виїхати, якщо нічого не зміниться.

4) Придаткові цілівказують на мету дії, про яку повідомляється в головному, та відповідають на запитання навіщо? для чого? з якою метою?

Додаткові цілі приєднуються до головного за допомогою спілок щоб, для того, щоб, потім, щоб.Складні спілки можуть розпадатися на дві частини, при цьому в підрядному реченні залишається союз щоб,а в головне переходить решта складних спілок: для того, з тим потім.Ці слова стають вказівними словами та членами речення: Я приїхав, щоб тут працювати (для того щоб –складний союз). Я приїхав для того, щоб працювати саме тут (для того –вказівне слово, щоб –Союз).

Підрядне цілі зазвичай відноситься до всього головного і може займати будь-яку позицію по відношенню до головного: Щоб побачити вас,я пройшов важкий шлях(Презпозиція). Я прилетів сюди, щоб побачити цей край на власні очі (Постпозиція). Він, щоб ніхто не помітив,тихо пробрався до виходу(Інтерпозиція).

5) Придаткові причинивказують на причину дії, про яку повідомляється в головній пропозиції, та відповідають на запитання чому? від чого? з якої причини?

Придаткові причини приєднуються до головного союзу тому що, тому що, тому що, тому що, оскільки, тому що, тому що, тому щота ін.: Восени трава була ще зеленою(чому?), бо все літо йшли дощі.

Додаткові причини може займати будь-яку позицію щодо головного, крім тих випадків, коли приєднується союзом тому що(пропозиція не може починатися з «бо»).

Складні спілки можуть розпадатися на дві частини, при цьому в головному реченні залишаться вказівні слова: тому тому через тета ін, а підрядна частина приєднуватиметься до головної спілки що: «Мені сумно тому, що весело тобі»(М. Лермонтов).

6) Додаткові слідствавказують на результат дії, про яку йдеться в головному реченні, відповідають на запитання унаслідок чого це сталося?

Додаткові слідства приєднуються союзом так що,відносяться до всієї головної пропозиції і завжди перебувають у постпозиції по відношенню до головної: Будинок стояв на самому березі моря, тож через вікно долинали крики чайок.

7) Придаткові способи діївказують на характер дії, про яку повідомляється в головній пропозиції, та відповідають на запитання як? яким чином?

Додатковий спосіб дії приєднується до головного підпорядковими спілками як, ніби, ніби. Він говорив дуже невиразно(як? яким чином?), ніби відчував сильний біль.

У головному реченні може бути вказівне слово так,у цьому випадку підрядне відноситься до нього: Він жив так(як? яким чином?), ніби щодня був останнім.

8) Придаткові заходи та ступенявказують на міру та ступінь дії, про яку повідомляється в головній пропозиції, та відповідають на запитання якою мірою? якою мірою? наскільки?

Придаткові заходи та ступеня приєднуються до головної пропозиції за допомогою спілок та союзних слів що, як, скільки, наскількита стоять після головної пропозиції. У головній частині можуть бути вказівні слова так, стільки, настільки, настількита ін.: Вітер дув так сильно, що розбив вікно. Світло було настільки яскраве, що хворіли очі. Книжка була настільки цікавою, що неможливо було відірватися.

9) Придаткові порівняльніпояснюють те, що повідомляється у головному реченні, відповідають питанням як?,відносяться до всієї головної пропозиції, приєднуються за допомогою спілок як, ніби, ніби, ніби, начета ін. Придаткові порівняльні можуть займати по відношенню до головного будь-яку позицію, але найчастіше вони стоять у постпозиції: Повітря було чисте і свіже, ніби щойно пройшов дощ. Стемніло так швидко, як це буває перед грозою.

10) Придаткові уступнівказують на дію, яка протиставлена ​​дії в головному реченні, та відповідають на питання незважаючи на що? всупереч чому?

Придаткові уступні приєднуються до головного за допомогою підрядних спілок незважаючи на те що, хоч, нехай, нехай, дарма щота ін.: Хороші по-своєму й похмурі дні, хоч не всі їх люблять. У лісі було ще темно, незважаючи на те, що сонце вже встало. "Нехай троянда зірвана, вона ще цвіте".(Надсон) Нехай тебе образили, ти віри в дружбу не втрачай.

Додаткові уступні можуть також приєднуватися до головного союзними словами як, скількиз часткою ні,при цьому вони набувають додаткового підсилювального значення: Хоч як ми намагалися обійти його, нам це не вдалося. «Скільки мотузочка не вийся, а кінець буде»(Прислів'я).

Додаткові уступні частіше відносяться до всієї головної пропозиції і займають по відношенню до неї препозицію або постпозицію: Хоча мороз ще сердиться, весна все одно прийде. Нам довелося піти рано, хоч ми хотіли б залишитися.

11) Придаткові приєднувальнімістять різні додаткові відомості, які стосуються того, про що йдеться в головному реченні.

Придаткові приєднувальні найчастіше відносяться до всіх; головною пропозицією, стоять після неї, приєднуються союзними словами що, чому, чомута ін. Зв'язок між головною пропозицією та підрядним вельми слабкий, у головному реченні немає жодних вказівок на те, що необхідно підрядне речення: Він завжди був дуже спостережливим, що, власне, і позначилося на його творах. Ця ситуація була дл. мене нестерпною, чому я і пішов.

В результаті частого вживання деякі придаткові приєднувальні перетворилися на фразеологізми: з чим я вас і вітаю, що потрібно було довести.

Урок 14. Придаткові обставини.

Придаткові обставинні заміняють позицію обставин різного роду та відповідають на питання, характерні для обставин. У російській мові представлені такі види обставинних придаткових пропозицій: часу, місця, причини, наслідки, умови, поступки, порівняння, способу дії, міри та ступеня. У всіх трьох навчальних комплексах виділено ці види придаткових речень, але придаткові способи дії та ступеня об'єднані в них в одну групу.
Складнопідрядні пропозиції з підрядними часами

Додатковий час відноситься до всієї головної частини, вказує на час перебігу дії в головній частині, відповідає на питання коли? як довго? з яких пір? до яких пір? і приєднується до головної частини за допомогою підрядних спілок коли, як, поки, ледве, тільки, перш ніж, в той час як, доки, з тих пір, як раптом та ін:

З того часу, як ми знаємо один одного, ти нічого мені не дав, крім страждань (М. Ю. Лермонтов).

Щойно ви зупинитесь, він починає довгу тираду (М. Ю. Лермонтов).

За наявності в головній частині слова зі значенням часу, в тому числі вказівного слова тоді, підрядна приєднується союзним словом, коли стоїть після цього слова в головній частині і відноситься саме до нього:

Нині, коли я відчинив вікно, моя кімната наповнилася запахом квітів, що ростуть у скромному палісаднику (М. Ю. Лермонтов) – придатне відноситься до прислівника нині і приєднується союзним словом коли є обставиною.

Від пропозицій із співвідносною говіркою в головній частині потрібно відрізняти пропозиції зі складними спілками, які можуть бути розбиті на дві частини коми. Такі спілки зустрічаються у СПП з підрядними тимчасовими, а й у інших їх типах. Розбиття союзу комою не змінює його часткової приналежності та типу придаткового речення. Наприклад, пропозиції Дощ йде, відколи ми повернулися і Дощ йде з тих пір, як ми повернулися мають у своєму складі один і той самий союз відколи.

У науковій літературі представлена ​​також точка зору, згідно з якою при розчленуванні спілки комою він розпадається на дві частини, перша частина входить до складу головної речення як співвідносне слово, а друга виконує роль спілки. Тип придаткового може змінитися. Наприклад, пропозиція Це сталося в той час, коли нікого не було в цьому випадку має інтерпретуватися не як СПП з підрядним часом, а як СПП з підрядним визначальним.

За відсутності вказівного слова додаткова частина СПП часу може бути у будь-якій позиції стосовно головної частини. Існують лише два випадки, коли положення придаткової частини фіксоване.

1) використаний союз як, як раптом, що виражає ставлення раптовості, несподіванки між ситуаціями, названими в головній та придатковій частинах. Додаткова частина стоїть після головної:

Вже мій капелюх був майже сповнений горіхами, як раптом почув шурхіт (А. С. Пушкін);

2) використаний двокомпонентний (подвійний) союз коли – тоді, тільки – як, коли – те та ін. Другий компонент цих союзів міститься у головну частину і може бути опущений; підрядна частина розташовується перед головною:

Щойно я накинув бурку, як повалив сніг (М. Ю. Лермонтов).
Складнопідрядні пропозиції з підрядними місцями

Придаткові місця вказують на місце або напрямок руху, відповідають на питання де? куди? звідки? Вони відносяться не до всієї головної частини, а до одного слова в ній - обставини місця, вираженого займенниковою говіркою (там, туди, звідти, ніде, скрізь, всюди). Засобом зв'язку в СПП з підрядними місцями є союзні слова де, куди, звідки, що виступають у синтаксичній функції обставин:

А там, у свідомості, де ще вчора було стільки звуків, залишилася одна порожнеча (К. Г. Паустовський).

У розмовної мови співвідносне прислівник у головній частині може опускатися, і ця частина стає неповною, підрядна частина відноситься до цього пропущеного прислівника, наприклад: Він пішов, куди йому захотілося, де в головній частині пропущено слово туди.

Зазвичай підрядні місця стоять після вказівного слова в головній частині. Розташування придаткової частини перед головною представлено тільки в розмовній мові, переважно в прислів'ях та приказках:

Де тонко, там і рветься.
Складнопідрядні пропозиції з підрядними причинами

Придаткові причини належать до всієї головної частини, мають значення причини, відповідають питання чому? від чого? і приєднуються до головної спілками тому, що, тому що, бо, благо, завдяки тому, що, оскільки, тим більше що й під.:

Вони голодні, тому що їх нема кому годувати, вони плачуть, тому що вони глибоко нещасні (А. П. Чехов).

Всяка праця важлива, бо покращує людину (Л. Т.)

Придаткове причини зазвичай розташовується після головної частини, проте при використанні двокомпонентного союзу підрядна частина може стояти до головної, в яку міститься другий компонент цього союзу:

Так як ми всі як один і за техніку, і за її викриття, то попросимо пана Воланда! (М. А. Булгаков)
Складнопідрядні пропозиції з підрядними слідства

Додаткове слідство відноситься до всієї головної частини, має значення слідства, висновку, приєднується до головної частини спілкою так що і завжди знаходиться після головної частини. Додаткове слідство відповідає на запитання що сталося внаслідок цього?:

Він одразу заснув, так що на моє запитання я почув тільки його рівне дихання.

Не відносяться до СПП з підрядним наслідком пропозиції, в головній частині якого є прислівник так, а в придатковій – союз що: За літо він виріс так, що став найвищим у класі; це СПП з підрядним заходи та ступеня.

Не відносяться до розглянутої групи та пропозиції, частини яких з'єднані сочинительним або безспілковим зв'язком і в другій частині яких представлені прислівники тому і тому: Була хороша погода, і тому ми вирушили на озеро (ССП); Пішов дощ, тож нам довелося втекти (БСП).
Складнопідрядні пропозиції з підрядними умовами

Підрядне умови відноситься до всієї головної частини, має значення умови, відповідає на питання за якої умови? і приєднується до головної за допомогою підрядних спілок якщо, коли (у значенні союзу якщо), коли, якщо, раз, якщо і ін.

Обличчя його здавалося б зовсім молодим, якби не грубі єфрейторські складки, що перетинали щоки та шию (І. Ільф та Є. Петров).

А яка операція, коли людині перевалило за шістдесят! (К. Паустовський)

Додаткові умови здатні займати будь-яке становище по відношенню до головної частини.

В оформленні умовного зв'язку можуть брати участь двокомпонентні спілки: якщо – те, якщо – так, якщо – тоді, причому всі вони можуть бути замінені простим союзом якщо (тобто друга частина не є обов'язковою). У цьому випадку підрядна частина стоїть перед головною:

Якщо завтра буде така сама погода, то ранковим поїздом поїду до міста (А. П. Чехов).
Складнопідрядні пропозиції з підрядними цілями

Підрядне цілі відноситься до всієї головної частини, має значення цілі, відповідає на питання з якою метою? навіщо? і приєднується до головної частини союзами щоб (щоб), для того, щоб, щоб, щоб, аби, аби, аби, аби тільки:

Підклали ланцюги під колеса замість гальм, щоб вони не розкочувалися, взяли коней під вуздечки і почали спускатися (М. Ю. Лермонтов).
У цих СПП іноді вживається вказівне слово потім:

Я приїхав для того, щоб порозумітися.

Союзи, що вживаються в СПП з підрядними цілями, часто бувають розділені комою:

Я запросив вас, панове, для того, щоб повідомити найнеприємнішу звістку (Н. В. Гоголь).
Складнопідрядні пропозиції з підрядними поступками

Підрядне поступки відноситься до всієї головної частини і має поступальне значення - називає ситуацію, всупереч якій здійснюється подія, названа в головній частині. До придаткової частини можна поставити питання, незважаючи на що? всупереч чому? Підрядне поступки приєднується підпорядковими спілками хоча (хоч), незважаючи на те що, хай що, нехай, нехай чи союзними словами хто ні, де ні, який ні, скільки ні та ін.

Надворі було майже скрізь брудно, хоча дощ пройшов ще вчора ввечері (Ф. Сологуб) – засіб зв'язку – союз хоча.

Якими б не були почуття, що обурювали Бомзе, обличчя його не залишало вираження вродженого благородства (І. Ільф і Є. Петров) – засіб зв'язку – союзне слово, яке входить до складу присудка.

Скільки Іван не додавав кроку, відстань між переслідуваними і ним анітрохи не скорочувалася (М. А. Булгаков) – засіб зв'язку – союзне слово, яке є обставиною.

Союз може бути двокомпонентним з другою частиною, але, так, однак; ці компоненти можуть бути використані і при вживанні союзних слів:

Як не дивно,новид папірців трохи заспокоїв голову (І. Ільф та Є. Петров).

І хоч байдужому тілу одно всюди зітлівати, але ближче до милої межі мені все б хотілося спочивати (А. С. Пушкін).
Складнопідрядні пропозиції з підрядними порівняння

Підрядне порівняння поширює всю головну частину. Зміст головної частини порівнюється зі змістом придаткової. Від головної частини до придаткової можна поставити питання як? як що? подібно до чого? Придаткове приєднується порівняльними спілками як, ніби, ніби, точно, подібно до того як, так само як, ніби, ніби, ніби, ніби:

Князь Василь говорив завжди ліниво, як актор каже роль старої п'єси. (Л. Н. Толстой)

Але ось з океану долетів широкий і глухий звук, наче в небі луснула бульбашка. (А. Н. Толстой)

Ролінг струсонув, підвівся з крісла, трубка вивалилася в нього з рота, лілові губи скривилися, ніби він хотів і не міг вимовити якесь слово (А. Н. Толстой).

У головній частині СПП з підрядним порівняльним може використовуватися вказівне слово так, яке, однак, не є обов'язковим: Він так весело розсміявся, наче почув найдотепніший жарт у своєму житті.

Необхідно розмежовувати підрядне порівняльне та порівняльний оборот. У підрядному порівняльному присутні присудок або другорядні члени групи присудка, тобто залежні від присудка слова. У порівняльному обороті група присудка не представлена:

«Антилопа-гну» прийняла присмирілого грубіяна і покотила далі, колихаючись, як похоронна колісниця (І. Ільф та Є. Петров) – порівняльний оборот, обставина.

Близькі до СПП з підрядними порівняння СПП з підрядними порівняльними, в яких одна частина зіставляється з іншою і друга приєднується до першої за допомогою союзу чим - тим; в обох частинах такої пропозиції представлені порівняльні ступені прикметника або прислівника:

І чим яскравіше ставали в його уяві фарби, тим важче йому було засісти за машинку (В. Набоков).

У цих пропозиціях головною частиною вважається друга частина, що містить компонент спілки тем.

Особливу групу всередині СПП з порівняльними підрядними утворюють такі, які відносяться не до всієї головної частини, а до одного слова в ній - до форми порівняльного ступеня прикметника або прислівника або до слів іншого, іншого, інакше, інакше, інакше. Додаткова частина приєднується до головної за допомогою союзів ніж, ніж. Відносини між частинами – порівняльні чи порівняльні:

Час йшов повільніше, ніж повзли хмари небом (М. Горький).
Складнопідрядні речення з підрядними способами дії

Додатковий спосіб дії відповідає на питання як? яким чином?, відноситься до одного слова в головній частині - вказівному займенниковому прислівнику так чи поєднанню таким чином (іноді вони бувають опущені) і приєднується до головної частини союзним словом як:

Гастон тільки стиснув щелепи, але поводився так, як було потрібно (А. Н. Толстой)

Придаткові образи дії розташовуються за головною частиною.
Складнопідрядні пропозиції з підрядними заходами та ступенем

Придаткові заходи та ступеня позначають міру чи ступінь того, що можна виміряти з погляду кількості, якості, інтенсивності. Вони відповідають питанням до якого ступеня? і приєднуються до головної частини союзамищо, щоб, як, начебто й ін. або союзними словами скільки, наскільки.

Придаткові зі спілками що, щоб ставляться до слів так, такої, настільки, такої і оборотів до такого ступеня, такою мірою мають додаткове значення слідства:

Він стояв на такій висоті, що люди знизу мали дивитися на нього, закинувши голови (Д. Мережковський).

Тут жах до того опанував Берліоз, що він заплющив очі (М. Булгаков).

Окрему групу серед СПП з підрядними заходами та ступенями складають такі, в яких підрядна частина приєднується до слів стільки, настільки за допомогою союзних слів скільки, наскільки. У цих реченнях виражається лише значення міри та ступеня та відсутній додатковий відтінок слідства:

Я засмутився настільки, наскільки це було можливо.

Придаткові заходи та ступені можуть мати додатковий відтінок порівняння; у цьому випадку вони приєднуються порівняльними спілками:

Такий дзвін і спів стояли на головній вулиці, ніби візник у рибальському брезентовому прозодязі вёз не рейку, а оглушувальну музичну ноту (І. Ільф та Є. Петров).

Продовження теми:
Філософія

Невагомість Космонавти на борту Міжнародної космічної станції Горіння свічки на Землі (ліворуч) і в невагомості (праворуч) Невагомість - стан, при якому сила...

Нові статті
/
Популярні